Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Przełomowe osiągnięcia polskich nauk przyrodniczych”, która odbędzie się w dniach 3-5 czerwca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W trakcie tegorocznej konferencji chcielibyśmy skupić się na ewolucyjnych osiągnięciach polskich naukowców, które zmieniły sposób postrzegania otaczającej nas przyrody oraz związanych z nią aspektów. Zachęcamy również do przybliżenia postępów naukowych, które w przeciągu ostatnich lat znacznie odmieniły sposób dostrzegania zmian zachodzących w środowisku, a także badania sfery pozaziemskiej. Zapraszamy również do dyskusji poświęconej rozwojowi badań naukowych, których rozkwit pozwolił na bliższe poznanie mechanizmów zachodzących w przyrodzie.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, do udziału zapraszamy w szczególności przedstawicieli nauk medycznych, biologicznych, chemicznych. Ostateczny podział konferencji na panele uzależniony będzie od tematyki nadesłanych referatów.
Tematyka konferencji obejmuje między innymi problemy takie jak:
Ochrona środowiska:
- Wady i zalety tworzyw sztucznych – wpływ na środowisko oraz komfort życia, sposoby redukcji powstających zanieczyszczeń
- Wpływ badań naukowych na poznanie mechanizmu zanieczyszczania środowiska oraz metody zwalczania tego zjawiska
- Wpływ człowieka na zachodzące zmiany klimatyczne
- Podnosząca się średnia roczna temperatura – wpływ człowieka, czy natury?
Rola nauki w poznawaniu wszechświata oraz zmian zachodzących na Ziemi:
- Badania nad kosmosem, odnajdywanie nowych układów planetarnych, wpływ promieniowania pozaziemskiego na naturę naszej planety, istnienie pozaziemskich form życia
- Powstanie życia na ziemi w aspekcie filozoficznym oraz naukowym
Kierunek zmian ukształtowania terenu Polski
Rozwój badań nad drobnoustrojami:
- Historia i zastosowanie szczepionek na przestrzeni lat
- Proces rejestracji lekarstw
- Zwalczanie i remisja chorób cywilizacyjnych za pomocą lekarstw
- Badania nad rozwojem wirusów i bakterii
Współczesne metody leczenia nowotworów:
- Fototerapia
- Porównanie znanych metod leczenia nowotworów (radioterapia, chemioterapia etc.)
- Wykorzystanie CAPE (CaffeicAcidPhenethy Ester) w leczeniu nowotworów piersi oraz prostaty
Ewolucja nauki na przestrzeni lat:
Wybitni przedstawiciele nauki w dziedzinach nauk przyrodniczych i medycznych (m.in. Maria Skłodowska-Curie, Hilary Koprowski, Kazimierz Funk, Karol Olszewski oraz Karol Nowakowski, Zygmunt Wróblewski, Marian Smoluchowski, Andrzej Sołtan, Iwo Białynicki-Birula, Wacław Nałkowski, Jan Czerski etc.)
Uprzejmie informujemy, że zgłoszenia na Konferencję przyjmujemy poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.gle/KqkmR2oyL7PC36Xf6.
Wysokość opłaty konferencyjnej wynosi 120 złotych i obejmuje: materiały konferencyjne, obiady, przerwę kawową oraz publikację.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu na adres e-mail kongres@amu.edu.pl.